Vlkodlaci - TYPY VLKODLAKŮ - Vlkodlaci starověku

10. března 2015 v 16:21 | Crazy Girl |  Nadpřirozeno - Vlkodlaci
Vlkodlaci s námi žijí už od nepaměti. Představa zvířecího muže vznikla v pravěku, kdy se naši dávní předci živili lovem a v dobách hladu zápasili s vlky o maso.


Vlk byl skvělý lovec - silný, rychlý, chytrý a dravý. Nejspíš byl v lovu úspěšnější než náš hřmotný prapředek. Přesto byl vlk člověku v lecčem blízký. Žil a lovil ve smečce s jasným uspořádáním. Lidé se vlků sice báli, ale zároveň je obdivovali a chtěli být víc jako oni. Tak zřejmě vznikla myšlenka vlčího muže.
Člověk možná nemohl být jako vlk, ale alespoň to mohl předstírat. Když se oblékl do vlčí kožešiny a choval se jako vlk, mohl nahánět stejnou hrůzu a uspět v lovu. K tomu zřejmě došli kmenoví šamani, protože to byli nejspíš oni, kdo před lovem tančili kolem lovců ve vlčí kožešině a prováděli další "vlčí" rituály, aby zajistili dobrou kořist.
Soudíme tak podle jeskynní malby ve Francii známé jako "Čaroděj z jeskyně Tří bratří" (Trois-Frères). Kresba pochází pochází z pravěkého paleolitu, tedy z doby mezi 14 a 8 tisíci lety před naším letopočtem. Čaroděj má podobu prapodivného zvířete s parohy, medvědími tlapami a vlčí šíjí.
Předpokládá se, že v těchto dobách byla zvířata jako vlk uctívána, a šaman proto ani nemusel vlka předstírat, protože byl vlčím duchem skutečně posedlý.
Lov byl po takovém rituálu zdárný a lidská tlupa přežila. A tak vznikl mýtus o vlkodlakovy.
Informace: kniha Průvodce světem vlkodlaků od Dr. Robert Curran
Obrázky: google obrázky
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama