Vlkodlaci - Co je to vlkodlak?

27. prosince 2014 v 13:41 | Crazy Girl |  Nadpřirozeno - Vlkodlaci
Vlkodlak je mytologická bytost, která mění svou podobu mezi mužem a vlkem a žije prý jenom v legendách.


Vlkodlak je nesmírně divoký a s člověkem zachází jako s lovnou zvěří, pronásleduje ho a nakonec ho rozsápá. Jeho jméno pochází ze starého saského nebo vikingského slova znamenajícího "vlkomuž". Za starých časů se tímto slovem označoval muž silný a mocný, neboť tyto vlastnosti obdivoval na vlkovi nejvíce, a používání tohoto slova se nevyhýbali ani šlechtici a duchovní.
Později se význam slova změnil a používalo se jej pro muže s pověstí krutých válečníků a hrubiánů, jako je v irské mytologii Cuchulain, nazývaný Pes ulsterský a někdy též Vlk z Ulsteru. Slovo bylo spojováno s černou magií a ti, kdo prošli proměnou své podoby, byli obvykle čarodějové nebo zakletí. Vlkodlakům často dělaly společnost čarodějnice proměňující člověka ve zvíře.
Není proto divu, že tolik novodobých příběhů o vlkodlacích je právě o lidech, kteří byli proti své vůli proměněni kletbou nebo kousnutím a následné kouzlo nebo nákaza je nutí ubližovat druhým.
Ve filmech bývá vlkodlak obětí kletby a do vlčí podoby jej proti jeho vůli mění měsíc za úplňku. Je puzen lovit a zabíjet, dokud jej nezasáhne stříbrná střela. Většina z toho jsou výmysly, ale zato vzrušující a dramatická podívaná.
Staré příběhy líčí řadu způsobů, jak se stát vlkodlakem. Záleží jen na tom, jestli jste zlý čaroděj, nebo nevinná oběť jiného vlkodlaka. Čaroděj si může namíchat smrdutou kouzelnou mast a pomazat se s ní nebo použít magický artefakt, třeba Ďáblův pás. Obyčejný člověk bývá pokousán vlkodlakem, který na něj přenese své prokletí, a odsoudí ho tak k životu napůl lidské, napůl vlčí stvůry.
V jiných příbězích se člověk stane vlkodlakem tak, že se obleče do vlčího kožichu nebo se napije vody z kaluže ve vlčí stopě. Od té chvíle je v moci temných sil, nemá žádnou vládu nad svým tělem a kdykoliv se může proměnit. Nešťastnou náhodou se člověk může jako vlkodlak i narodit. Novorozeňata s plodovou blánou přes hlavičku nebo nebývale vlasatá se témeř jistě stanou vlkodlaky. Děti pastorů, kteří měli svůj život zasvětit víře, a tudíž jim bylo zapovězeno mít vlastní potomky, se stanou vlkodlaky, neboť byly zplozeny za hříšných okolností.
V některých kulturách se říká, že také sedmý syn sedmého syna je kletbou předurčený k životu vlkodlaka. Argentinský prezident je kmotrem všech sedmých synů, jichž se rodiče po narození zřekli ze strachu z této kletby.
Příběhy o vlkodlacích nebo lidech, kteří se dokážou proměnit ve zvířata, najdeme po celém světě. V Evropě, zvláště ve Skandinávii, kde v lesích žijí smečky vlků, ale také v Rusku, Japonsku, Africe a Americe. Kdekoliv žije člověk, vlkodlak nebude daleko!
Na vlkodlačí kletbu známe jen málo "léků". Někdo říká, že ji může zlomit kněz, jiní věří na zázračnou moc slz milovaného člověka nebo lektvaru z byliny zvané oměj vlčí mor. Zakletého však může osvobodit jen smrt a jeho tělo musí být spáleno. Dým ale může přenést kletbu na toho, kdo jej vdechne, takže ani upálením vlkodlaka hrozba nekončí. Před duchem vlkodlaka jako kdyby nebylo úniku!
Informace: kniha Průvodce světem vlkodlakům od Dr. Robert Curran
Obrázky: google, UnderWorld 2: Evolution, Americký vlkodlak v Paříži
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama