Vlkodlaci - Legendy

27. února 2014 v 19:42 | Daniela (Crazy Girl) |  Nadpřirozeno - Vlkodlaci
Ahoj. Já vím, že s tím, jak sem pořád dávám nějaké články, začínám ýt hrozná a vy to nestíháte přečíst, jenže já si nemůžu pomoct. Pořád musím něco psát. Tak, co to bude teď? Dnešní článěk bude o vlkodlacích a o tom, jak se vyskytují v legendách.


Zatímco myšlenka proměny vlka v člověka se v lidských mýtech a mytologiích vyskytuje prakticky od počátků mýtů, myšlenka vlkodlaka je relativně nová a pochází až ze středověku. Ze starých mýtů mají nejblíže k pojetí vlkodlaka "iránští dvounozí vlci", kteří se vyskytovali v raných textech zoroastrismu, ale zde se nijak výrazně neprosadili.
Klasická představa vlkodlaka pochází ze středověku a pochází z germánských představ. Zde byl vlk zvíře zasvěcené Wodanu a tedy nebyl původně považován za "zlého". Z báje "O Wodanu a jeho vlcích" se postupně vyvinula pověst "O divokém lovci a jeho psích", ze které časem vznikly první představy o vlkodlacích. Bez ohledu na germánské představy se myšlenka vlkodlaka vyvinula i u slovanů, kde byl vlk považován za "zlého tvora" tradičně. Za pravděpodobně nejstarší zmínku o vlkodlacích bývá považována pasáž ve Slově o pluku Igorově, kde kníže Veseslav běhal v noci jako vlk. Existuje ještě celá řada míst, kde se tato představa vyvinula nebo kam byla zanesena, ale za původní představy lze považovat germánsko-slovanské vlkodlaky, mezi nimiž zpočátku existovalo mnoho rozdílů, které se poměrně brzy smazaly. O vlkodlacích se ale nevytvořila zcela jednotná představa, ale naopak vznikla lokální specifika, která byla zpravidla ovlivněna místními pověstmi a strachy. Poměrně zajímavé a komplikované byly i představy, jak se člověk nebo umrlec mohl stát vlkodlakem. Tyto představy lze rozdělit do několika základních skupin a je třeba mít na paměti, že nikde nebyly všechny tyto možnosti uznávány.

1. Způsob či doba narození - do této skupiny patří názor, že vlkodlakem se stává zejména ten (stát se jím nemusí, ale je to velmi pravděpodobné), kdo se narodí se zuby nebo nohama napřed. Dále jsou to ještě lidé narození v určitých astrologických momentech. Vlkodlakem se člověk musí stát, pokud pochází ze styku ženy s upírem nebo vlkem; pokud žena neotěhotněla s upírem (vlkem), ale měla s ním pohlavní styk, je to pouze velmi pravděpodobné. Je třeba si uvědomovat, že vlkodlaci od narození mají možnost proměňovat se i v jiná zvířata, než je vlk (ne ve všechna, ale je jich poměrně značný počet, např. medvěd, pes, kočka, kráva)
2. Zakletí - pokud čaroděj (nikoli čarodějnice) zakleje člověka do vlčí podoby, stává se "hodným" vlkodlakem, který lidem nijak neškodí. Naopak jim různě pomáhá v boji s upíry a ostatními vlkodlaky
3. Přímým stykem - pokousání, vypití vlkodlačí moči (někdy stačí jakýkoli styk s touto močí)
4. Umrlci - umrlec se stane vlkodlakem, pokud přes jeho hrob přeběhne kočka, pes, nebo kohout

Způsoby, jakým se člověk stane vlkodlakem ovlivní i jeho další chování. Pokud se člověk vlkodlakem narodil, byl nutně zlý, napadal dobytek i lidi, sál mléko a sesílal na dobytek mor. Obrana proti němu byla velmi složitá a prakticky nejjednodušší bylo ho zlikvidovat v lidské podobě.
Zakletí vlkodlaci byli dobří, lidem pomáhali a vysvobozeni mohli být pouze, pokud je odklel čaroděj, který je zaklel.
Vlkodlaci, kteří se stali vlkodlaky stykem s vlkodlakem, nebyli nutně zlí, ačkoli tomu zpravidla tak bylo. Jejich přeměny byly často poměrně složité a proto se jich šlo zbavit jak v podobě člověčí, tak v podobě vlčí.
Umrlci byli zpravidla neškodní. Většinou se pouze vraceli domů za svou ženou, pokud s ní měli dítě, narodilo se bez kostí. Zajímavostí je, že vlkodlak se za určitých okolností mohl stát vampýrem. Zrovna tak dítě vzniklé spojením vlkodlaka a vědmy se stalo bezpodmínečně vampýrem. Dalším poměrně zajímavým faktem je, že dost často vlkodlaci v lidovém podání splývali s upíry a existují o nich prakticky stejné historky.
Informace: http://kukuzu.infoblog.cz/clanek/legendy-20746/
Obrázky: google
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kikča Kikča | E-mail | Web | 27. února 2014 v 21:32 | Reagovat

Pěkné..
Když furt musíš něco psát tak si to třeba přednastav, já to tak dělám :D a tím pak mám klidně volno týden a ten využívám na psaní :D
Promiń zase tě otravuju :D ale nemůžu si pomoct..chci ti prostě nějak pomoct :D

2 Crazy Girl Crazy Girl | E-mail | Web | 28. února 2014 v 11:01 | Reagovat

[1]: Ale ne! Neotravuješ! :D Náhodou, jsem ráda, že se mi snažíš pomoct:)

3 Kačíí Kačíí | Web | 1. března 2014 v 12:33 | Reagovat

Ouu.. ty obrázky... fůůů... kdybych ho někde potkala :D :D

4 Crazy Girl Crazy Girl | E-mail | Web | 1. března 2014 v 13:40 | Reagovat

[3]: Přesně, taky bych ho nechtěla potkat XD XD XD XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama